Zatkany nos i zatoki przy alergii

Uczucie zatkanego nosa powstaje na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Uczucie zatkanego nosa może występować jednocześnie z wodnistą wydzieliną z nosa (katarem), albo samodzielnie.

Blokada nosa może być spowodowana przez wiele różnych czynników, które podrażniają błonę śluzową nosa lub powodują zapalenie w obrębie tkanek nosa.

Zatkany nos i zatoki przy alergii

Uczucie zatkanego nosa powstaje na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Uczucie zatkanego nosa może występować jednocześnie z wodnistą wydzieliną z nosa (katarem), albo samodzielnie.

Blokada nosa może być spowodowana przez wiele różnych czynników, które podrażniają błonę śluzową nosa lub powodują zapalenie w obrębie tkanek nosa.

Należą do nich:

  • przeziębienie i grypa,
  • alergie,
  • różnego rodzaju czynniki drażniące, jak dym tytoniowy, ciało obce w nosie, nadmiernie suche powietrze i inne.

Co ciekawe, uczucie zatkanego nosa może być również skutkiem nadużywania kropli i aerozoli, stosowanych żeby wyleczyć zatkany nos.

Uczucie zatkanego nosa w alergii spowodowane jest reakcją tkanek nosa na uwolnioną z komórek histaminę. Na skutek rozpoznania alergenu przez receptory na powierzchni komórek układu odpornościowego, dochodzi do wyrzutu histaminy do otaczających tkanek. Pod jej wpływem, naczynia krwionośne, które znajdują się w śluzówce nosa, rozszerzają się, a ich ściany stają się bardziej przepuszczalne. W alergicznym nieżycie nosa, uczucie zatkanego nosa jest objawem, który pojawia się w późnej fazie reakcji alergicznej, po pewnym czasie od ekspozycji na alergen.

Blokada nosa utrudnia prawidłowe oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie wdychanego powietrza, co może skutkować częstymi bólami gardła, infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, a także podrażnieniu i wysuszeniu jamy ustnej, (kiedy chory całkowicie oddycha przez usta).

Chorzy na alergiczny nieżyt nosa wskazują uczucie zatkanego nosa (obok łzawienia oczu), jako objaw, który najbardziej utrudnia im życie. Zatkanie nosa może uniemożliwiać lub znacząco utrudniać wysiłek fizyczny, śpiew, mówienie i występy publiczne oraz inne aktywności.

U chorych na alergiczny nieżyt nosa, u których dominuje objaw zatkanego nosa, często pojawiają się problemy ze snem – trudności w zasypianiu, fragmentacja snu czy zaburzenia oddychania w trakcie snu. W efekcie u tych chorych często występuje senność w ciągu dnia, zmęczenie, niska wydajność pracy u dorosłych – a u dzieci złe wyniki w szkole.

Jeżeli w przebiegu alergii występuje u Ciebie uczucie zatkanego nosa, z którym nie radzą sobie stosowane dotychczas leki, koniecznie zgłoś się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonej diagnozy będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowanymi lekami przy ANN z zatkanym nosem są sterydy donosowe, lub ich połączenie z lekami przeciwhistaminowymi.

an outline of a cloud

Kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Objawy utrzymują się ponad 10 dni
  • Występuje wysoka gorączka
  • Wydzielina z nosa jest żółta lub zielonkawa, towarzyszy jej ból zatok lub gorączka
  • W wydzielinie z nosa znajduje się krew
  • Uporczywie występująca przezroczysta wydzielina po urazie głowy

Lekiem przeznaczonym do doraźnego stosowania w alergicznym nieżycie nosa z uczuciem zatkanego nosa jest Claritine Active®. Claritine Active® działa przez 12 godzin, a zaczyna działać już w 30 minut.

Opakowanie 6 tabletek na alergię Claritine Active

Przygotowano w oparciu o:

https://www.mayoclinic.org/symptoms/nasal-congestion/basics/definition/sym-20050644

Pawliczak R.: Jakość życia w alergicznym nieżycie nosa; Polish Journal of Alergology 2 (2015) 139-144

Charakterystyka Produktu Leczniczego Claritine Active


1W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.