Objawy alergii na sierść kota, psa i innych zwierząt domowych
Najczęstsze objawy alergii na sierść zwierząt to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.
Porady dla osób cierpiących na alergię na sierść zwierząt domowych
Miej plan
Przewiduj możliwość kontaktu ze zwierzętami domowymi, na których sierść możesz być uczulony. Zanim kogoś odwiedzisz w domu, dowiedz się, czy osoba ta ma zwierzę, na którego sierść jesteś uczulony. Dzięki temu będziesz przygotowany na ewentualny atak objawów alergii.
Częste kąpiele
Jeśli masz zwierzęta domowe, regularnie je kąp. Częste kąpiele znacznie zmniejszają ilość alergenów w ich sierści.
Etykieta domowa
Nie pozwól zwierzęciu wchodzić do sypialni. Zastanów się też, czy nie lepiej byłoby wygrodzić część mieszkania, gdzie nie mają wstępu zwierzęta.
Zasada ręka-oko
Musisz pamiętać, że po bezpośrednim kontakcie ze swoim pupilem, zanim dotkniesz okolicy oczu, musisz najpierw umyć ręce.
Koty kontra psy
Koty generalnie powodują więcej problemów z alergią niż psy. Powód jest prosty: koty to straszne czyściochy, cały czas liżą sierść, starannie rozprowadzając po swoim ciele alergeny.
Nie tylko sierść
Pamiętaj jednak o tym, że nawet te zwierzęta, które nie mają sierści, mogą wywoływać objawy alergii. Jeśli cierpisz na alergię, a koniecznie chcesz mieć jakieś zwierzę, to idealnie w Twoim przypadku sprawdzą się rybki, krab pustelnik, iguana czy wąż.
Dadas-Stasiak E. et al. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99
1W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)