Rodzaje alergii
Najczęściej występujące alergie można podzielić na następujące rodzaje:
- Alergie pokarmowe
- Alergie na leki
- Alergie wziewne
- Alergie skórne
- Alergie na jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczół, os i szerszeni).
Przyczyny
Jak wspomniano, substancje wywołujące reakcje alergiczne nazywane są alergenami. Wchodzą w kontakt z organizmem osoby uczulonej poprzez połknięcie (np. pokarmu lub leków), wdychanie (np. kurz lub pyłki), wstrzyknięcie (np. niektóre leki) lub bezpośredni kontakt (np. kremy lub detergenty). W ostatnich latach liczba przypadków alergii znacząco wzrosła. Najczęściej występujące alergeny to:
- pokarmy. Skorupiaki, ryby, jaja, mleko, zboża, soja oraz orzechy ziemne i inne orzechy to główni sprawcy alergii pokarmowych, które bardzo często występują u dzieci i których częstotliwość zwykle maleje w okresie dojrzewania i dorosłości;
- leki, jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, niektóre antybiotyki i środki kontrastowe stosowane podczas diagnostycznych badań obrazowych;
- pyłki roślin zielnych i drzew, takich jak trawy, pomurniki i ambrozje;
- roztocza kurzu domowego;
- zarodniki i pleśnie;
- futro, fragmenty skóry, mocz i ślina zwierząt domowych, takich jak psy i koty;
- lateks, stosowany na przykład do produkcji jednorazowych rękawiczek i prezerwatyw;
- produkty kosmetyczne;
- produkty chemiczne do stosowania w domu, w tym substancje występujące w detergentach i farbach do włosów;
- jad owadów błonkoskrzydłych, wstrzykiwany do organizmu podczas użądlenia przez owada.
Objawy i sposoby leczenia
Objawy reakcji alergicznej zwykle pojawiają się w ciągu kilku minut od narażenia na alergen i mogą być bardzo zróżnicowane pod względem charakteru i nasilenia. Mogą obejmować między innymi:
- objawy ze strony dróg oddechowych, takie jak kaszel, astmę, zapalenie błony śluzowej nosa i trudności w oddychaniu;
- kichanie i swędzenie w nosie, zatkany nos lub katar;
- pokrzywka, swędzące, czerwone wypryski na skórze;
- zapalenie spojówek, którego objawy to m.in. zaczerwienienie, świąd lub łzawienie oczu;
- obrzęk ust, twarzy, oczu, języka, gardła lub innych części ciała;
- drętwienie lub świąd w jamie ustnej;
- wysypka lub egzema;
- ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka;
- anafilaksja lub wstrząs anafilaktyczny.
Leczenie alergii zależy od różnych czynników, w tym od rodzaju i nasilenia objawów oraz od wywołującej je substancji. Jeśli reakcja alergiczna rozwinie się, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który będzie w stanie leczyć łagodne przypadki z wyraźnie zidentyfikowaną przyczyną. Lekarz pierwszego kontaktu może też skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie immunologii klinicznej w celu postawienia dokładnego rozpoznania na podstawie zestawu testów wykonywanych w celu zidentyfikowania alergenu odpowiadającego za alergię. To mogą być testy z krwi oraz kliniczne testy immunologiczne, jak punktowe testy skórne, testy prowokacji lub testy płatkowe.
W przypadku alergii najlepszym sposobem, by uniknąć rozwoju reakcji alergicznej lub by utrzymać objawy pod kontrolą, jest unikanie ekspozycji na alergeny, choć nie zawsze jest to możliwe. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących różnych rodzajów alergii:
- alergie pokarmowe: należy zwracać uwagę na spożywane pokarmy;
- alergie na pyłki: należy się zapoznać z kalendarzem pylenia, aby dowiedzieć się, kiedy substancja uczulająca jest obecna w powietrzu w największym stężeniu, mieć zamknięte okna możliwie jak najdłużej w trakcie dnia i unikać parków, ogrodów i terenów wiejskich w tym okresie;
- alergie na roztocza kurzu domowego: oczyszczać dom, redukując wilgotność, piorąc zasłony, pościel i pluszowe zabawki często i w wysokich temperaturach, używając hipoalergicznych poduszek i kołder oraz pozbywając się dywanów;
- alergie na pleśnie: stosować wentylację i przepływ powietrza w domu i innych pomieszczeniach zamkniętych, unikać nawilżaczy, regularnie czyścić wybielaczem zlewy, wanny, prysznice, zmywalne powierzchnie ścian w kuchni i łazience, unikać suszenia prania wewnątrz i nie umieszczać wilgotnych ubrań w szafach;
- alergie na zwierzęta: trzymać zwierzęta możliwie jak najdłużej na dworze i nie wpuszczać ich do sypialni, myć zwierzęta i używane przez nie posłania, koce lub poduszki, regularnie prać pościel, sofy, poduszki ozdobne itp.
Objawy alergii można łagodzić za pomocą leków, które przyjmuje się doustnie lub w postaci sprayów donosowych, kropli do oczu lub kremów. Choć pewne leki do leczenia łagodnych alergii można kupić w aptece bez recepty od lekarza, zawsze warto się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem nowego leku. Leki najczęściej stosowane do leczenia objawów reakcji alergicznych to leki przeciwhistaminowe, eliminujące uczucie zatkanego nosa oraz kortykosterydy.
Terapia odczulająca, zwana też immunoterapią ukierunkowaną na konkretny alergen, stosowana jest w cięższych przypadkach alergii i obejmuje podawanie niewielkich, stopniowo wzrastających ilości ekstraktów z alergenów, które wywołują u pacjenta reakcję alergiczną. Celem takiego leczenia jest stymulacja układu odpornościowego, by tolerował alergen, oraz odczulenie pacjenta. Immunoterapia swoista jest doskonała zwłaszcza w przypadkach alergii wziewnych wywoływanych przez pyłki, roztocza kurzu domowego i w przypadkach alergii na jad pszczół, os i szerszeni.
U niektórych osób z ciężkimi alergiami może dojść do reakcji znanej jako wstrząs anafilaktyczny lub anafilaksja. Ten rodzaj reakcji ma nagły początek i może zagrażać życiu. To stan zagrożenia medycznego, który wymaga natychmiastowego leczenia w postaci domięśniowego podania adrenaliny, która jest w tym przypadku lekiem ratującym życie. Adrenalinę należy podać, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy. Osoby narażone na ryzyko rozwoju wstrząsu anafilaktycznego muszą zawsze nosić przy sobie wstrzykiwacz zawierający adrenalinę i muszą wiedzieć, jak prawidłowo go stosować. Po podaniu adrenaliny osoba, u której doszło do wstrząsu anafilaktycznego, musi zostać przewieziona do szpitala w celu odbycia odpowiedniego leczenia.
Alergia: uwaga na katar i jego alergeny
Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, który może mieć różne przyczyny. W zależności od czynnika wywołującego katar stan ten można podzielić na trzy główne rodzaje:
- katar infekcyjny, spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną,
- katar alergiczny, pojawiający się po ekspozycji na alergeny,
- katar naczynioruchowy, inaczej katar niealergiczny, który często wiąże się z obecnością polipów w nosie.
Skupimy się na drugim rodzaju – katarze alergicznym. Katar alergiczny cechuje się zaburzeniami przypominającymi przeziębienie, jak kichanie, swędzenie w nosie, łzawienie i świąd oczu, produkcja wydzieliny, uczucie zatkania błon śluzowych nosa oraz trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach nasilenie objawów może wywoływać problemy ze snem i w efekcie zakłócać wykonywanie codziennych czynności. U pacjentów z astmą katar alergiczny może doprowadzić do nasilenia objawów astmy.
Niektóre osoby mogą cierpieć na katar alergiczny przez cały rok – w takim wypadku mówimy o całorocznej astmie. Przyczyn tego zaburzenia zwykle należy szukać w domu. Zazwyczaj głównymi alergenami odpowiedzialnymi za to są:
- roztocza kurzu domowego, a dokładniej odchody tych mikroskopijnych organizmów, które mogą się ukrywać w materacach, dywanach, zasłonach i łóżkach;
- zarodniki pleśni;
- futro, fragmenty skóry, mocz i ślina zwierząt domowych.
Innym osobom katar alergiczny może doskwierać tylko w pewnych miesiącach w ciągu roku; mówimy wtedy o sezonowym katarze alergicznym. Głównymi alergenami wywołującymi ten rodzaj kataru alergicznego są pyłki, dlatego mówimy, że pacjenci cierpią na katar sienny. Choć stężenie pyłków w powietrzu jest największe wiosną, niektóre rośliny mogą wywoływać reakcje alergiczne także latem i jesienią. Osoby cierpiące na ten rodzaj kataru powinny się zapoznać z kalendarzem pylenia, aby dowiedzieć się, kiedy powinny podjąć działania zaradcze, chcąc spróbować unikać kontaktu z alergenem lub jak najbardziej minimalizować ekspozycję na konkretny alergen.
Wiadomo, że katar alergiczny ma uwarunkowania dziedziczne i rodzinne, więc jeśli jeden lub oboje rodziców cierpi z powodu tej dolegliwości, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci też będą się z nią zmagały.
Źródła:
- Allergies - How To Manage and Treat Allergies | ACAAI Patient (and related pages) Last accessed: September 2022
- Allergies and the Immune System | Johns Hopkins Medicine Last accessed: September 2022
- Allergies - Symptoms and causes - Mayo Clinic Last accessed: September 2022
- WHO_NMH_MNC_CRA_03.2.pdf Last accessed: September 2022
- Hay Fever (Rhinitis) | Symptoms & Treatment | ACAAI Public Website Last accessed: September 2022
- Hay fever - Symptoms and causes - Mayo Clinic Last accessed: September 2022
1W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)